Kaip veikia norvegiškos įdarbinimo įmonės Lietuvoje?

Į įmones, užsiimančias įdarbinimu užsienyje, lietuviai dažniausiai žiūri įtariai. Tai nestebina, žinant tai, kiek daug žmonių buvo apgauti „įdarbinimo agentūrų“, kuriomis jie pasitikėjo. Lietuvoje veikiančios, slaugytojų įdarbinimo paslaugas teikiančios norvegų įmonės „Centric Care Lietuva“ vadovas Paulius Samoška teigia, kad tai yra vienas iš iššūkių, su kuriuo tenka susidurti ieškant medicinos slaugos personalo darbui Norvegijoje. Paulius Samoška papasakojo apie dažniausiai sutinkamus mitus ir prieštaravimus, susijusius su darbuotojų įdarbinimu Norvegijoje.

Toks pats atlyginimas kaip ir įsidarbinus tiesiogiai

Pirmas dalykas, kuris jaudina, dirbti Norvegijoje norinčius slaugytojus, yra darbo santykių specifika tarp jų ir tarp darbdavio. Yra nusistovėjusi nuomonė, kad darbuotoją samdo agentūra, kuri gauna atlyginimą iš darbdavio ir sumoka darbuotojui tik dalį jo. Pasak P.Samoškos, šiuo atveju yra viskas kitaip. „Visos ligoninės ir slaugos namai Norvegijoje priklauso valstybei. Visi, šiose institucijose dirbantys asmenys, yra įdarbinami vadovaujantis Europos Sąjungos direktyva, kuri nurodo, kad agentūra negali slaugytojui mokėti mažiau negu tuo atveju, jeigu jis būtų įdarbinamas tiesiogiai. Norvegijos kompanija „Centric Care“ sudaro sutartis su slaugytojais, moka jiems norvegišką atlyginimą, tokį, koks yra nustatytas Norvegijoje, suteikiamos norvegiškos socialinės garantijos pagal norvegišką darbo kodeksą“, – sako P.Samoška.

Konkursai slaugytojų atrankoms vykdyti

P.Samoškos teigimu, netgi agentūra, norėdama įdarbinti slaugytojas kurioje nors savivaldybėje, turi atskirai dalyvauti viešuosiuose konkursuose. Be viešojo konkurso, galima savivaldybėms suteikti paslaugų tik už tam tikrą sumą, po to būtinai reikia turėti sutartį su savivaldybe, norint teikti paslaugas. „Įprastai konkurso metu savivaldybės atrenka 2–5 įmones, kurios toliau teiks paslaugą. Jeigu mūsų paraiška yra patenkinama, pradedame bendradarbiauti ir savivaldybės iš mūsų perka paslaugas – slaugytojų atrankas, reikiamo skaičiaus slaugytojų suradimą. Labai svarbu pabrėžti, kad mūsų agentūra uždirba ne slaugytojų darbo užmokesčio kaina. Savivaldybė moka mums papildomai už darbuotojo suradimą, įdarbinimą, paslaugos administravimą. Mes tiesiog dirbame kaip personalo atrankos specialistas. Savivaldybei nereikia tuo rūpintis pačiai, nereikia samdytis atskiro žmogaus, kuris rūpintųsi personalo atranka“, – apie procedūras aiškino „Centric Care Lietuva“ direktorius. Viena didžiausių problemų, su kuriomis susiduria savivaldybės ir kurias padeda išspręsti įdarbinimo agentūros, yra papildomas darbuotojų poreikis. Slaugytojų trūksta visų metų laikais, tačiau vasaros sezono metu jų poreikis išauga.

Slaugytojų stygius

Norvegijoje, kaip ir visoje Europoje, yra jaučiamas slaugytojų stygius. Šį trūkumą norvegai bando kompensuoti kviesdami slaugytojus iš užsienio. „Anksčiau, slaugytojai į Norvegiją atvykdavo dirbti iš kaimyninių šalių: Danijos ir Švedijos. Bet dabar, kai šiose šalyse atlyginimai pakilo, valiutų kursas pagerėjo, perkamoji galia supanašėjo, danai ir švedai nebėra tiek susidomėję darbu Norvegijoje“, – situaciją komentavo Paulius Samoška. Dabar, Norvegijos slaugytojų įdarbinimo agentūros vilioja slaugytojus iš Rytų ir Pietų Europos. Darbuotojai iš Lietuvos yra itin vertinami. „Sumažėjus iš kitų Skandinavijos šalių dirbti į Norvegiją atvykstančių slaugytojų skaičiui, poreikis jiems niekur nedingo. Mes, „Centric Care“, norėdami įvykdyti savo įsipareigojimus Norvegijos savivaldybėms, atidarėme slaugytojų atrankos centrą Lietuvoje. Slaugytojai iš Lietuvos yra atsakingi ir gerai atlieka savo darbą, tad lieka tik viena kliūtis – kalba. Dėl šios priežasties, paruošėme kartu su Norvegijos dėstytoja Cecilie Lønn specialią norvegų kalbos programą, skirtą būtent slaugytojams. Nors kalbos kursai yra mokami, tačiau po kalbos kurso, išlaikius egzaminą, slaugytojams įsipareigojame suteikti darbo sutartį gerai apmokamam darbui Norvegijoje. Tad grąža grįžta užtikrintai. Juolab kai yra pasirašoma darbo sutartis su „Centric Care“ 2 metams, apmokame būsto ir kelionės išlaidas darbuotojui“, – sako P.Samoška. Yra skaičiuojama, kad šiuo metu Norvegijoje yra 450 laisvų darbo vietų slaugytojams įvairiose pozicijose. Kadangi vyresnio amžiaus žmonių, kuriems slaugos priežiūros reikia, o slaugytojų, kurios turi išsilavinimą, nėra pakankamai, šie skaičiai ateityje natūraliai tik didės.

Plačiau