SLAUGYTOJA OLGA: APIE DARBĄ IR LAISVALAIKĮ NORVEGIJOJE

Įspūdingų vaizdų kupiname Olesiunde dirbanti ir gyvenanti slaugytoja Olga sutiko pasidalinti savo trejų metų darbo patirtimi Norvegijoje. Olga papasakojo apie visus svarbius akcentus, planuojančioms į Norvegiją dirbti išvykstančioms slaugytojoms. Kviečiame plačiau  paskaityti apie Olgos patirtis.

Karjeros pradžia: Slaugytojos karjerą pradėjau prieš aštuonerius metus, bet kurį laiką padirbusi Lietuvoje, nusprendžiau ieškoti slaugytojos darbo užsienyje dėl kelių priežasčių: geresnių darbo sąlygų, didesnio atlygio ir noro išbandyti kažką naujo. Na, o prieš ketverius metus soc. tinkluose radau skelbimą apie norvegų kalbos kursus slaugytojoms. Su manimi susisiekė „Centric Care Lietuva“ vadovė Liudmila, kuri viską išsamiai papasakojo tiek apie kursus, tiek apie darbą Norvegijoje, buvo labai malonus bendravimas. Kursai truko pusmetį. Po jų, vasarą, jau išvažiavau dirbti į pirmąją darbo vietą.

Pirmas atvažiavimas į Norvegiją nebuvo lengvas: jautėsi kalbos barjeras, reikėjo įprasti prie kitokio dialekto. Taip pat teko išmokti dirbti su įvairiais prietaisais, įranga, su kuria nedirbau Lietuvoje. Visgi, džiaugiuosi, kad greit pavyko įprasti prie naujo darbo ritmo.

Darbas Norvegijoje: Jaučiu, kad darbuotojas Norvegijoje yra vertinamas, slaugytojai turi daug atsakomybių, gali priimti sprendimus. Esame autoritetas, mūsų specialybe pasitiki ir ją gerbia visi: tiek pacientai, jų šeimos, tiek gydytojai ir kolektyvas.

Lietuviai visur garsėja kaip stropūs darbuotojai – ir tai iš tikrųjų yra tiesa, mano kolegės lietuvės čia puikiai dirba. Visgi, kai pradėjau dirbti Norvegijoje, teko išmokti dirbti ramiau ir lėčiau: kolegos ragindavo pailsėti, atsigerti kavos, atsipūsti. O dirbti be streso čia yra labai svarbu – negalime perduoti įtampos pacientams. Turime daugiau laiko pacientams: pabendraujame su jais, einame pasivaikščioti, emociškai palaikome. Norvegijoje esame tarsi draugės jiems – tarp mūsų yra šiltas, draugiškas ryšys. Taip pat bendraujame su pacientų šeimomis ir giminėmis: jie mus labai gerbia, pasitiki, yra mandagūs ir malonūs. Gera stebėti, kai šeimos netgi su augintiniais ateina į dieną po kelis kartus praleisti laiko su pacientais – Norvegijoje jau nebeliko jokių apribojimų, susijusių su koronavirusu, tad dabartinė situacija tikrai visiems dėkinga.

Norvegijoje turime slaugytojų padėjėjus (kurių skyriuje yra daugiau nei slaugytojų). Jie yra lygiaverčiai komandos nariai, daug mums padedantys. Džiugu, kad esame vieninga komanda ir palaikome vienas kitą, kai tik to reikia.

Pridursiu, kad norvegiška slaugytojo licencija išduodama ilgam laiko tarpui, kartais juokaujama, kad ,,visam laikui”.

Apie kalbos skirtumus: Reikėjo pusės metų, kad kalba „persilaužtų“. Bet jaučiu, kad per trejus metus ji jau kiek patobulėjo. Žinoma, ir dabar būna, kad einant į parduotuvę reikia prisiminti kokį žodį ar frazę. Norvegų kalbą nėra lengva išmokti, bet patys norvegai, ypač darbe, labai padeda: jei paprašai, patikrina parašyta tekstą, niekada nepasišaipys. Pataisys tik tada, kai paprašysi pats.

Kolektyvas ir kultūriniai skirtumai: Lietuvių mūsų kolektyve yra daug, bet yra ir norvegių, ispanių bei kitų tautybių atstovų. Lietuvės yra labai draugiškos, viena kitą palaiko, padeda darbe ir ne tik. Gera, kai yra į kažką atsiremti ne savo šaly.

Atvažiavusios į Norvegiją turime priimti jų kultūrą. Pajutau, kad nors norvegai negreitai prisileidžia naujus žmones, bet pasitikėjimą per laiką įgijau. Jie labai vertina pastangas darbe, kompetencijas. Ilgiau dirbančios norvegės slaugytojos džiaugiasi, kai ateini su jomis pasitarti, paklausti patarimo.

Na, o dirbant pirmą savaitę, man kolegos jau iškart pasiūlė leisti laiką po darbo kartu – važiuoti į kalnus. Smagu prisiminti 😊

Laisvalaikis: Visi, kas buvo Norvegijoje sutiks, kad gamta čia – nuostabi. Labai mėgstu pasivaikščioti, aplankiau daugiau apylinkių nei kai kurie vietiniai. Be pasivaikščiojimo dar ir pasportuoju, su lietuvėmis palaikome ryšį, nueiname pavakarieniauti ar papietauti. Pasakysiu paprastai: jei tik pats norėsi bendrauti, visada atsiras tų, kurie bendraus su tavimi 😊

Labai vertinu, kad Norvegijoje turime „Centric Care AS“ koordinatorius, kurie visada padeda bet kokiais klausimais: skrydžiai, apgyvendinimas, darbas, kalbos klausimai, emocinis palaikymas – visada paklaus, kaip jaučiuosi ir pan. „Centric Care AS“ labai rūpinasi savo darbuotojais, skiria mums daug dėmesio.

Jei turite bet kokių klausimų Olgai apie slaugytojos darbą Norvegijoje, kviečiame juos užduoti komentaruose socialiniame tinkle „Facebook“.

 

 

 

Plačiau